Każdy wyczarowany motek ombre wyposażony jest w losową emaliowaną zawieszkę, która sygnalizuje gdzie znajduje się początek motka. Zawieszka przedstawia najczęściej motyw azjatycki lub słodkiego kotka, zdarzają się również przedstawiające lamy, motylki, kwiatuszki, króliczki, kolorowe serduszka czy muszelki.

Te z motywem azjatyckim to najczęściej Maneki Neko (jap. 招き猫) czyli kotek z podniesioną łapką, zapraszający szczęście, gości lub pieniądze. Dodajemy również zawieszki w kształcie pand, lampionów, żurawii, origami, księżycowych kotków z anime, kwiatów sakury, japońskiej góry Fuji, omamori czy przedstawiające urocze azjatyckie pagody i świątynie.

Omamori (jap. お守り) dosłownie oznaczają “szanowaną ochronę”, to oddzielny typ zawieszek, które znajdziesz tylko u nas. Są to metalowe, drewniane lub materiałowe zawieszki, ogromnie popularne w Japonii zarówno przez jej mieszkańców jak i turystów. Omamori bowiem chronią swoich właścicieli od nieprzewidywalnych, nieszczęśliwych sytuacji. Przynoszą spokój, zdrowie, niektórzy twierdzą że nawet urodę 😉 czy też czas na codzienne, małe przyjemności. W Japonii są uznawane jako prezent świadczący o życzliwości i trosce darczyńcy, otrzymane sprawiają zawsze dużo radości.

Niezależnie od motywu staramy się by zawieszka zawsze kolorystycznie współgrała z motkiem i tworzyła z nim piękną całość.
Zawieszki możesz wykorzystać do tworzenia oryginalnych chwostów do chust, wyrobu biżuterii (kolczyki, naszyjniki) lub innych elementów dekoracyjnych. Podczas pracy z motkiem warto je odciąć gdyż będą utrudniały pracę, plątały się w nitkę i haczyły powodując sytuacje, których raczej wolisz uniknąć. Omamori po odcięciu trzymaj w pobliżu, doczep do telefonu, kluczy albo torebki. Kto wie, może wydłużą miłe chwile na szydełku i drutach?