Czym są motki ombre?

Ten rodzaj włóczki cechuje się płynnymi przejściami kolorów, nitka po nitce tworząc przepiękny efekt gradientu. Takie motki zwijane są ręcznie z dwóch, trzech lub większej liczby nici, łączonych ze sobą malutkimi supełkami. Wybór kolorów, które do siebie pasują a także samo zwinięcie w estetyczny sposób to nie lada zadanie, co sprawia że motki ombre same w sobie są uznawane za rękodzieło.

Tak zwiniętą przędzę wykorzystasz do stworzenia wyjątkowych mandal, szali, chust, ubrań, kocyków czy zabawek, rekomendowana wielkość szydełka 2-4,0.

Wyczarowane motki

Nasze motki kręcimy standardowo z trzech nici przędzy bawełniano-akrylowej (50%/50%), certyfikowanej OEKO-TEX z co najmniej czterech kolorów, ale posiadamy również motki 8, 10, 15 czy 20-kolorowe. Do większości istnieje możliwość zamówienia dowijki (dawcy) kolorów brzegowych – tj. dowijki wewnętrznego koloru i dowijki zewnętrznego koloru. Kręcimy motki w długościach 1000-2000m i dłuższych. Część produktów występuje także z rozmaitymi dodatkami, które sprawiają że nasze wyczarowane motki są jeszcze piękniejsze i unikalne. Wszystkie znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Każdy motek wymaga starannego zwinięcia i baardzo wielu skłonów oraz przysiadów. Jeśli kręcimy 8 kolorów, oznacza to że należy przygotować 24 szpule przędzy, ułożyć je w odpowiedniej kolejności, przeliczyć długości przejść, a później wymieniać szpule jedna po drugiej ponad 20 razy, i tyle samo wiązać supełki i ciachać nitkę. Do tego trochę miłości i magii – i voila!

Dodatki do motków

Najczęściej wybieranym dodatkiem do motków ombre są tęczowe nici. Mogą one być bawełniane (i takie są najbardziej pożądane przez ich naturalne właściwości), bawełniano-akrylowe, wiskozowe lub poliestrowe. Dodatkowa tęczowa nitka wzbogaci prace tworzone wzorami mało skomplikowanymi, takimi jak mech czy nie-mech, czapki, szaliki a także bluzki z małą liczbą elementów dekoracyjnych. Dobrana pod kolor motka może dodatkowo podkreślić jego kolorystykę, tworząc piękne przejścia.

Kolejnym dodatkiem do motków ombre jest lurex, pięknie pobłyskujący i mieniący się w świetle. Dodaje pracom wykonanym z takich motków luksusowości i klasy. Lurexy występują w wielu kolorach, w motkach najpiękniej wyglądają te tęczowe – jasne lub ciemne, z uwagi na mały kontrast z bazowym kolorem na którym aktualnie się znajdują, oraz jednokolorowe jeśli kolory motka są w jednej, zbieżnej z nicią lurexową, tonacji.

Nitki melanżowe to kolejny hit, mogą być zarówno bawełniane jak bawełniano-akrylowe czy merynosowo-akrylowe. W wyczarowanych motkach tworzą stonowany, elegancki efekt który nie wybija się na pierwszy plan, przez co motki z nicią melanżową mogą być z powodzeniem wykorzystywane do prac szydełkowych i drutowych na bardziej skomplikowanych wzorach, z większą liczbą motywów bez straty dla tych wzorów.

W naszych motkach, od czasu do czasu, znajdziecie także nopki (te niegryzące!) – czyli małe, kolorowe wypustki na nici wiodącej, które dodane do klasycznego motka ombre tworzą wyjątkowe kompozycje, bogate i fantazyjne. Rekomendujemy takie motki do wzorów jednolitych takich jak mech, będą wyglądały pięknie! Nopki na motkach znajdziesz tutaj.

Melanż ombre

Czy ombre to tylko klasyczne, równe przejścia z dodatkami? Oczywiście, że nie! U nas znajdziesz także melanżowe motki ombre, których kolory zostały dobrane tak by w delikatnym melanżu tworzyć również efekt gradientowego przejścia kolorów.