Jak zrobić chustę na szydełku?

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z szydełkowaniem albo nigdy nie szydełkowałaś chusty to ten artykuł jest dla Ciebie!

Potrzebujesz

  • motek od 1000m w górę

Najlepsze motki na chusty to takie, które mają w składzie bawełnę (np. z akrylem, bambusem, merino). Z samego akrylu także się da szydełkować ale to sztuczny materiał, który może się powyciągać w praniu i podczas noszenia. Metraż potrzebny na chustę zależy od wzoru, który będziesz szydełkować. Wzory ażurowe potrzebują zazwyczaj mniejszych motków a mocno zbite – większych. Przy każdym wzorze znajdziesz potrzebną długość motka, często także “widełki” w przypadku chust powtarzalnych kiedy to od Ciebie zależy jak dużą chustę chcesz mieć.

Motek ombre – KOKONEK z kokonki.pl

Nie wiesz jaki motek wybrać? Sprawdź naszą listę polecanych sklepów.

  • szydełko od 3.0 do 4.0

To taki standard wielkości pod chusty, jeśli wybierzesz mniejsze szydełko to chusta będzie mniejsza, jeśli większe – większa. Czasami wzór jest dedykowany pod konkretny rozmiar szydełka bo autor uznał, że przy większym/mniejszym wygląda gorzej, dlatego warto zwracać na to uwagę. Firma, którą wybierzesz nie ma większego znaczenia, jeśli planujesz dużo szydełkować rozważ kupno lepszego szydełka, które dopasuje się do Twojej dłoni.

  • wzór chusty

Wzorów i kształtów jest mnóstwo. Można zrobić trójkąt (z różnymi wariacjami długości boków i wysokością), półkole (również albo pełne albo spłaszczone), prostokąt, wielokąt, może być też niesymetria. Większość wzorów startuje od góry chusty i zmierza ku dołowi, jednak z pewnością znajdziesz też takie od boku lub od dołu. Sam wzór składa się z symboli, które przedstawiają elementy do wykonania.

Przykładowy start chusty półokrągłej
Rzędy czytamy od prawej do lewej. Po zakończeniu rzędu pierwszego obracamy robótkę i zaczynamy rząd drugi.

Listę symboli, które wykorzystujemy najczęściej wraz z objaśnieniem znajdziesz tutaj.

Nasze wzory znajdziesz tutaj.

  • dodatki

Do chusty zawsze przydadzą się wykończeniowe dodatki, takie jak metki (np. “ciocia mi zrobiła”, “handmade”, możesz stworzyć też swoje), zapinki, guziczki, pudełka z okienkiem w których Twój udzierg będzie prezentował się pięknie. W przypadku motków wiele sklepów ma także opcję wyboru dodatków do samej włóczki – np. nici metalizowane dodające blasku, cekiny czy nopki.

  • dużo cierpliwości 🙂

Jeśli to Twoja pierwsza chusta wybierz prosty wzór, np. granny, i nie zamawiaj motka z nopkami. Na pewno nie raz będziesz musiała spruć kilka rzędów, a prucie nopków to katorga!

Jak czytać schemat?

Zakładając, że masz już wszystko co potrzebne, usadawiasz się wygodnie w fotelu, bierzesz motek i szydełko, i.. patrzysz na schemat nie wiedząc co dalej. Spróbujmy zatem omówić kawałek naszego wzoru Ohana 🙂

Wzór Ohana – kilka pierwszych rzędów

Żeby zacząć chustę wykonujemy magiczne kółeczko lub 5 oczek łańcuszka, które łączymy ze sobą (ostatnie z pierwszym oczkiem ścisłym).

Rząd 1: Zaczynamy od prawej strony i w nasze kółeczko wykonujemy 2 czarne słupki a następnie 1 niebieski słupek i nim zaczynamy tworzyć nasz środek chusty. Następnie 2 oczka łańcuszka , niebieski słupek, i teraz jesteśmy po drugiej stronie chusty więc znów wykonujemy 2 czarne słupki. I mamy pierwszy rząd składający się z 6 słupków oraz 2 oczek łańcuszka w kolejności 3-2-3. Odwracamy robótkę tak, żeby ostatni słupek był teraz naszym pierwszym

Rząd 2: W pierwsze oczko wykonujemy teraz aż 3 elementy. Najpierw podwójny słupek lub alternatywnie 4 oczka łańcuszka, i 2 słupki łączone dołem . W drugie oczko wykonujemy 1 słupek, w trzecie oczko (nad niebieskim słupkiem z poprzedniego rzędu) wykonujemy słupek. Teraz jesteśmy na środku i w 2 oczka łańcuszka wykonujemy kolejno: słupek-2oczka łańcuszka-słupek i kontynuujemy jak szklane odbicie: 2 czarne słupki oraz 3 elementy w ostatnie oczko. Mamy w sumie: 14 elementów w kombinacji 1 podwójny, 4 czarne, 1 niebieski – 2 oczka łańcuszka – 1 niebieski, 4 czarne, 1 podwójny. Odwracamy robótkę tak, żeby ostatni słupek podwójny był naszym pierwszym.

Rząd 3: Znów wykonujemy 3 elementy w pierwsze oczko – tj. słupek podwójny oraz 2 słupki zwykłe. Następnie wykonujemy 5 czarnych słupków, po 1 w każde następne oczko. Na środku wykonujemy niebieski słupek – 2 oczka łańcuszka – niebieski słupek i kontynuujemy odbicie szklane, czyli wykonujemy 5 czarnych słupków oraz 3 elementy w ostatnim oczku (2 słupki oraz słupek podwójny). Mamy w sumie: 20 elementów. Odwracamy robótkę tak, żeby ostatni słupek podwójny był naszym pierwszym.

Rząd 4: Pojawia się kolejny symbol – puff, tutaj mamy harmonijkę z puffek czyli taką sytuację gdzie są one łączone ze sobą dołem oraz górą . Zatem zaczynamy 2 elementami w pierwsze oczko, tj. słupkiem podwójnym i słupkiem zwykłym. W drugie oczko tworzymy puffkę pojedynczą wykonujemy następnie 2 oczka łańcuszka i w to samo oczko, z którego wychodzi nasza pierwsza puffka tworzymy kolejną puffkę ale nie wykańczamy jej tylko od razu z niej wykonujemy kolejną wbijaną w oczko nad pierwszym czarnym pojedynczym słupkiem z poprzedniego rzędu. I tak utworzyliśmy właśnie pierwszą kombinację puffek połączonych górą 🙂 Robimy 2 oczka łańcuszka i tworzymy kolejną taką sekwencję zaczynając w miejscu końca poprzedniej. Robimy tak jeszcze dwa razy aż jednym ramieniem zbliżymy się do środka chusty. Drugie ramie wchodzi bezpośrednio w środek, uwaga tu będą 3 oczka nad puffkami (z obu stron, na obrazku jest błąd) i jedziemy dalej. Po skończeniu odbicia szklanego odwracamy robótkę jak wcześniej.

Rząd 5: W pierwsze oczko wykonujemy 3 słupki podwójne, w dwa oczka łańcuszka z poprzedniego rzędu wykonujemy wachlarzyk ze słupków podwójnych w 1 oczko. Kolejne 2 oczka omijamy, i w następne wykonujemy kolejny taki wachlarzyk. Następne dwa oczka omijamy i znów wykonujemy wachlarzyk. Na środku mamy wachlarzyk składający się z słupka podwójnego, słupka potrójnego i słupka podwójnego. Kontynuujemy odbicie szklane i odwracamy robótkę jak wcześniej.

Rząd 6: W pierwszym oczku wykonujemy 3 elementy: słupek podwójny oraz 2 zwykłe słupki. Następnie wykonujemy po 1 reliefie przednim na słupkach z poprzedniego rzędu, tj. przeciągamy szydełko pod słupkami z przedniej części robótki (tak jak ją trzymacie, to przód jest przed Wami). Na pierwszym wachlarzyku wykonujemy 4 kolejne reliefy przednie i następnie ostatni słupek pierwszego wachlarzyka oraz pierwszy drugiego wachlarzyka łączymy dwoma reliefami tylnymi połączonymi górą . Reliefy tylne zahaczamy z tylnej części robótki i wyciągamy do góry łącząc ze sobą. Następnie wykonujemy 3 reliefy przednie, znów 2 reliefy tylne łączone górą, 3 reliefy przednie, znów 2 reliefy tylne łączone górą i tak znaleźliśmy się na środku – czyli potrójnym słupku. Na nim wykonujemy 2 niebieskie słupki łączone dołem – 2 oczka łańcuszka i 2 niebieskie słupki łączone dołem. Teraz kontynuujemy po drugiej stronie środka w odbiciu szklanym i odwracamy robótkę.

Rząd 7: W pierwszym oczku wykonujemy 3 elementy: słupek podwójny oraz 2 zwykłe słupki, omijamy jedno oczko, wykonujemy sekwencję słupek-oczko-słupek w jedno oczko , jedno omijamy i powtarzamy tak aż do środka. Na środku trzy takie sekwencje.

Jeśli podoba Ci się początek chusty Ohana – możesz ją nabyć w naszym sklepie, jak również inne chusty z serii Aloha oraz innych serii.

Wyczarowane po godzinach
Polub nas
Latest posts by Wyczarowane po godzinach (see all)